نسخه آزمایشی
Menu

سرپرست مديريت بحران استان:

تجارب مدیریت زلزله کرمانشاه با تلاش هاي بسيار و موفق به دست آمده است


سرپرست مديريت بحران استان گفت: تجارب مدیریت زلزله کرمانشاه با تلاش هاي بسيار و موفق به دست آمده است لذا بايد آنرا مستند و در اختیار دیگران قرار دهیم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري كرمانشاه؛"جليل بالايي" سرپرست مديريت بحران استان در نشست مشترک مدیران ستادی و استانی كه با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئيس جمهور، مهندس اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران و از طريق ارتباط تصويري صورت گرفت، ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در بحران های زلزله و سیل در استان تصريح كرد: تجارب و درس آموزه های  بحران ها سخت و گران به دست می آید و زلزله کرمانشاه و سیل 98 که منجر به به ایجاد بار مالی بیش از 13 هزار میلیارد تومان برای دولت تدبیر و امید شد تجارب بزرگی را در جغرافیای 15 هزار کیلومتر استان در اختیار ما گذاشت که در آن نقش مدیریت میدانی و مردم مدار استاندار محترم كرمانشاه در آن برجسته بود.

وي برخي از برنامه هاي اجرا شده در زمان زلزله را همچون انجام 1000 سورت پروازی براي انتقال و جابجايي 8217 نفر مجروح( كه خوشبختانه یک نفر در حین انتقال فوت نکرد)، تجربه نصب حدود 20 هزار کانکس برای اسکان موقت، ساخت و مرمت 130 هزار واحد مسکونی، خدماتی و کشاورزی و نیز احداث بیش از 1200 کلاس درس و تجربه امهال چند هزار فقره تسهیلات به مبلغ 2442 میلیارد تومان را عنوان كرد و گفت: اين موارد موضوعاتی هستند که ضرورت ایجاد یک مرکز پژوهشی و مستند نگاری که بصورت مدام و مستمر به تحقیق و پژوهش و آسیب شناسی و مستندسازی بپردازد مورد نياز مي باشد و همچنين تسریع در تصویب آیین نامه اجرایی بند 6 قانون تسریع در امهال بدهی خسارت دیدگان را خواستار مي باشيم.

بالايي در ادامه بيان داشت: شهرهای نفت خیز، دارای مراکز پتروشیمی و نیز در مسیر ترانزیت داخل و خارج قویا در معرض تهدید حوادث جاده ای، آتش سوزی و انفجار هستند و هیچ متولی و امکاناتی برای اطفائ حریق، امداد و نجات به ویژه در محدوده شهرها و روستاها و مناطق مسکونی و پایانه های مرزی و بازارچه ها در کشور وجود ندارد لذا تقاضا دارد این مهم مورد توجه قرار گیرد و براي آن چاره اندیشی شود.

وي گفت: متاسفانه اعتبارات و هزینه ها در بخش کاهش مخاطرات، توانمندسازی روحی، روانی و معیشتی،افزایش تاب آوری و نیز پیشگیری قرار ندارد  لذا پیشنهاد مي شود  بخشی از اعتبارات بازسازی به سمت بازتوانی فردی، اقتصادی و اجتماعی تحت نظر و مدیریت سازمان مدیریت بحران هدایت و اختصاص یابد.

سرپرست مديريت بحران استان افزود: علیرغم پیگیری ها و اظهار نظرهای متفاوت هنوز موضوع مدیریت حریم و بستر رودخانه ها در داخل و خارج شهرها و روستاها تعیین تکلیف نشده و کماکان سیلاب ها مسئله ساز هستند لذا پیشنهاد می شود ضوابط و مقررات تبیین و تفکیک وظایف وزارت نیرو، شهرداری ها و دهیاری ها که در آن متولی مراقبت، حفظ حریم و بستر، آزاد سازی، ساماندهی و لایروبی و نگهداری مي باشند تصویب و ابلاغ گردد.

 بالايي تصريح كرد: هر چند به لطف خدا و تلاش های سال های اخیر مسیر خوبی در مدیریت بحران کشور ايجاد شده است اما با توجه به وظایف متعدد و بسيار زياد مدیریت بحران در سوانح و بحران های مختلف نیاز کشور به یک سازمان متناسب و چابک از حیث ساختار، سازمان، تجهیزات و اختیارات اصلی اجتناب ناپذیراست که عموما مشمول اصل استمرار و وقفه ناپذیری در ارایه خدمت بوده لذا پیشنهاد مي شود مدیر کل بحران بعنوان قائم مقام و جانشین ستاد بحران استان تعیین و معرفي گردد.  

وي گفت: همچنين موضوع حفظ اعتماد مردم به دستگاه های متولی جمع آموری کمک ها و توزیع به سامان آن و نیز تعیین متولی نظارت بر عملکرد خیرین و... بسیار مهم و بعنوان یک مسئله در بحران ها که باید مشخص و روشن شود مورد تقاضا و پیشنهاد است.