راهنمای گردشگری


ثلاث باباجانی براساس آخرین تقسیمات کشوری در تاریخ 81/3/22 با انتزاع از شهرستان جوانرود از بخش  به شهرستان ارتقاء یافت.  این شهرستان با مساحت 1920 کیلومتر مربع مساحت در موقعیت جغرافیایی 45 درجه و 45 دقیقه تا 46 درجه و 25 دقیقه طول شرقی و 34 درجه 34دقیقه تا 35 درجه و 0/2 دقیقه عرض شمالی و در شمال غربی استان کرمانشاه واقع گردیده که از سمت شمال و شرق به شهرستان جوانرود و از سمت جنوب به شهرستانهای دالاهو و سرپل ذهاب و از طرف غرب به کشور عراق ( با مرز مشترک39/5 کیلومتری ) محدود است .

این شهرستان براساس سرشماری سال 1390 دارای جمعیت 38475 نفر،معادل 1/98درصد جمعیت استان بوده کهخ در سال 1394دودهستان سرقلعه وجیگران  از شهرستان منفک وبه شهرستان سرپل ذهاب ملحق شده است و جمعیت شهرستان ثلاث باباجانی 35973کاهش یافته است.

این شهرستان دارای  دو شهر تازه آباد (مرکز شهرستان ) و ازگله (مرکز بخش ازگله) می باشد . این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و ازگله  که بخش مرکزی شامل دهستانهای زمکان – دشت حر و خانه شور و بخش ازگله دارای دهستان ازگله است.

جمعیت روستایی وعشایری شهرستان 22637نفرمی باشد که 63درصد ازکل جمعیت شهرستان و3/8درصدازجمعیت روستایی وعشایری استان را شامل می شود.

این شهرستان دارای دو نوع آب و هوای سردسیر و گرمسیری است که بخش ازگله و قسمتی از دهستان خانه شور آب و هوای گرمسیری و بقیه شهرستان آب و هوای سردسیری را دارد .

 در بیان وجه تسمیه ثلاث باباجانی بیشتر به این علت اشاره گردیده که منطقه مورد استفاده چراگاه و قلمرو سه طایفه بزرگ باباجانی ، ولدیبگی و قبادی  بوده وبه دلیل مرکزیت وتشکیل اکثریت طایفه باباجانی به ثلاث باباجانی نام گذاری شد که در طول دوران دفاع مقدس با جانفشانی و تقدیم 129نفرشهید و168 نفرجانباز ازکیان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دفاع نمودند.

منابع درآمد اهالی منطقه عمدتاً بر پایه کشاورزی ، دامداری ، باغداری و نیز با افتتاح بازارچه موقت مرزی شیخ صالح اقدامات خوبی درراستای اشتغالزایی وبهبود وضع معیشتی مردم انجام داده است 

در پایان سال1394سطح جنگل ها ومراتع این شهرستان به ترتیب 64 و 86هزارهکتار می باشد که12% سطح جنگل ها و 7/2% سطح مراتع استان را شامل میشود.

مساحت اراضی ابی زیر کشت شهرستان 1739هکتار و مساحت اراضی زیر کشت دیم 22230هکتار و مساحت باغات شهرستان 1030هکتار میباشد.

میزان تولید کشاورزی شهرستان 57هزارتن میباشد،میزان تولید محصولات زارعی31هزار تن وتولیدمحصولات باغی 7هزار تن می باشد.

 شهرستان ثلاث باباجانی دارای فضای بکر طبیعی و چشمه سارهای زیبا و آثار باستانی و گردشگری می باشد . از جمله شهر تاریخی درنه – سراب کانی صفر - چشمه شفا بخش ریزه –سراب شیان میرآباد – سراب هوله – آبشار شیخ صالح – باغ صید خان – آثار و بقایایی قلعه ای در روستای نگره و ده شیخ و قلعه میرآباد و ... است . برخی از کوههای زیبا منطقه عبارتند از دالاهو – بنی گز – سارون – گاری و ... واقع در سلسله جبال زاگرس است .این شهرستان دارای رودخانه های زمکان – چم زرشک – دارزنگنه – هواسان – می باشد که عمدتا" از طریق رودخانه سیروان وارد خاک عراق می شوند .فرماندار
اوقات شرعی
آب و هوای ثلاث باباجانی