Menu

مدیرکل سیاسی وزارت کشور

رای مردم تعیین کننده دولت‌ها و سرنوشت کشور است

 

مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت: در سلامت انتخابات ایران همین بس که در سالهای 1376، 1384 و 1392 جریان مخالف دولت حاکم پیروز انتخابات می‌شود و این امر نشان دهنده این است که رای مردم است که دولت‌ها را تعیین می‌کند .

محمدامین رضازاده در نشست مشترک احزاب و رسانه با موضوع "نشاط سیاسی و مشارکت حداکثری" که (24 اردیبهشت) در محل استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به برگزاری 34 دوره انتخابات در کشور، گفت: طی این 34 دوره جمهوری اسلامی فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده، اما خوشبختانه آنچه که در تمامی دوره‌های محسوس بوده حضور حداکثری مردم است.

وی میانگین مشارکت مردم ایران در 34 دوره انتخابات کشور را 67.7 درصد اعلام و تصریح کرد: مردم ایران در یک دوره انتخابات برای تغییر رژیم 98.2 درصد، در سه دوره همه پرسی و بازنگری قانون اساسی 60 درصد، در چهار دوره انتخابات شورای شهر 60 درصد، در پنج دوره انتخابات خبرگان رهبری 57 درصد و در یازده دوره انتخابات ریاست جمهوری به میزان 66.7 درصد مشارکت داشته‌اند و اگر مجموع انتخابات به همراه انتخابات مجلس شورای اسلامی را در نظر بگیریم، در مجموع میانگین مشارکت مردم در 34 دوره انتخابات 67.7 درصد بوده است.

وی افزود: این میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات که بارزترین نشانه دموکراسی در یک کشور است در دنیا بی‌نظیر است و در منطقه خاورمیانه هم که سرآمد است.

رضازاده با تاکید بر اینکه رای مردم تعیین کننده دولت‌ها و سرنوشت کشور است، گفت: در سلامت انتخابات ایران همین بس که در سالهای 1376، 1384 و 1392 جریان مخالف دولت حاکم پیروز انتخابات می‌شود و این امر نشان دهنده این است که رای مردم است که دولت‌ها را تعیین می‌کند.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه مکانیزم برگزاری انتخابات در ایران بگونه‌ای است که امکان دخالت و اعمال نظر در آن بسیار اندک است، گفت: مجری برگزاری انتخابات هیات‌ اجرایی است که متشکل از معتمدین محلی و مردمی است و این هیات به طور معمول گرایش متقابل هیات نظارت را دارد و همین امر موجب می‌شود تا دو طرف به خاطر این تقابل مراقبت جدی در رعایت قانون در انتخابات داشته باشند.

رضازاده با بیان اینکه در پای هر صندوق رای 15 تا 20 نفر مجری برگزاری انتخابات بوده و روند کار را نظارت می‌کنند، گفت: با وجود 62 هزار صندوق رای در سراسر کشور یک میلیون و 200 هزار نفر مجری برگزاری انتخابات در کشور هستند.

وی افزود: قطعا این تعداد حاضر نمی‌شوند دین و دنیای خود را برای جابجایی چند رای که آن هم امانت مردم و حق‌الناس است، فدا کنند.

رضازاده خاطرنشان کرد: به هیچ عنوان تخلف جزیی در انتخابات را منکر نمی‌شویم، اما جابجایی چند رای و تخلفات جزیی که سهوا و یا عمدا صورت می‌گیرد، در نتیجه نهایی آرای مردم تاثیری نخواهد داشت.

مدیرکل سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه انتخابات آبرو و حیثیت نظام است، گفت: نباید این آبرو و حیثیت فدای بازی‌های حزبی سیاسی و جناحی شود و انتخابات کم اهمیت جلوه داده شود.

وی تاکید کرد: احزاب و گروه‌ها باید از سیاه نمایی و تخریب دست بردارند و همگی برای مشارکت حداکثری مردم تلاش کنند.

رضا زاده با بیان اینکه انتخابات این دوره در بهترین شرایط نظام در طول تاریخ پس از انقلاب در حال برگزاری است، گفت: نظام و مردم و قانون از ما چهار اصل برگزاری انتخاباتی سالم، امن، رقابتی و با مشارکت حداکثری  را انتظار دارند.

وی افزود: سالم برگزار کردن انتخابات به این معنی است که تمامی مراحل آن از ثبت نام کاندیداها و استعلام و بررسی صلاحیت‌ها گرفته تا اخذ رای و شمارش آرا و اعلام نتایج همه بر اساس قانونی اساسی صورت گیرد که همه تلاش ما در این جهت است.

این مسئول تصریح کرد: انتظار بعدی امنیت انتخابات است که بنابر اعلام تمامی صاحبنظران و مسولین امنیتی کشور، در بهترین شرایط امنیتی برای برگزاری انتخابات هستیم.

رضا زاده افزود: به لحاظ رقابتی نیز خوشبختانه با حضور کاندیداهای مدنظر اکثر جریان‌های سیاسی کشور، تقریبا تمامی جریان‌های سیاسی برای حضور در این عرصه رقابت اعلام آمادگی کرده و مشارکت فعال دارند.