نسخه آزمایشی
Menuپاسخ به سرمقاله روزنامه فرهیختگان 27 آذر 96 /دولت تا آخر در کنار زلزله زدگان ایستاده است

با تلاش هايي كه صورت گرفته زندگي به مناطق زلزله زده بازگشته است و تا زمان استقرار دوباره زلزله زدگان در خانه هايشان، همراه آن ها خواهيم بود و هيچگاه آن ها را تنها نخواهيم گذاشت.

با توجه به به چاپ مطلبي در سرمقاله روزنامه فرهیختگان 27 آذر 96 به قلم مدیرمسئول این روزنامه با عنوان « آقایان سیاسی؛ مردم کرمانشاه شما را نگاه می کنند» به نقد عملکرد دولت در زلزله اخير كرمانشاه پرداخته است. آقای محمدامین ایمانجانی بی هیچ مقدمه ای، سرمقاله را با این سئوال صريح و بي پرده آغاز كرده است: « مسئولاني كه بايد، كجايند؟ نه فرماندار را در شهر مي بينم، نه نماينده شان را، نه آن هايي كه راي آوردند و آن هايي كه رأي نياورند». و در ادامه عنوان کرده است: « مردم تصور می کنند مسئولان آن ها را رها كرده اند و این جمله ها را خطاب به آن هایی گفتند که احوال نقلی و کوچکی از کرمانشاه پرسیدند و رفتند» لذا با عطف نظر به پيگيري هاي دبيرخانه شوراي اطلاع رساني دولت در اين خصوص جوابيه ذيل جهت تنوير افكار عمومي منتشر مي شود.

اين سرمقاله در روز 27 آذرماه به عنوان يك گزارش روز از وضعيت مناطق زلزله زده منتشر شده و طبق روال سنتي نشريات قاعدتاً مطلب در روز ۲۶ آذرماه به نگارش درآمده و سپس برای انتشار در شماره روز بعد به تحریریه س‍پرده شده است. طبق ادعای نويسنده در روز 26 آذرماه در مناطق زلزله زده خبری از مسئولین دولتی و چهره های سیاسی نبوده است. براي راستي آزمايي اين ادعا كافي است نگاهي به آرشیو کانال خبری استانداری کرمانشاه بياندازيم. اين کانال خبری حکایت دیگری را روایت می کند و روز 26 آذر همچون روزهای پیشین و پسین، یک روزکاری ‍پرترافیک برای مدیریت ارشد استان بوده است. استاندار كرمانشاه روز کاری 26 آذرماه را در ساعت 7 و 30 دقیقه صبح و با برگزاری نشست ‍پیگیری مناطق زلزله زده با حضور اعضای ستاد بحران در استانداری کرمانشاه آغاز كرده است و آخرین وضعیت مناطق زلزله زده را از مدیران دستگاه های مختلف جویا شده است. مهندس بازوند درست یک ساعت و نيم بعد و در ساعت ۹ صبح يك نشست مشترک با حضور مدیران عامل بانک های استان در خصوص استمهال تسهیلات بانکی زلزله زدگان را برگزار كرده است. در این نشست مصوب می شود کلیه پیگیریهای بانکها برای وصول اقساط تسهیلات در مناطق زلزله زده متوقف گردد و مردم مناطق زلزله زده به پیامک‌های ارسالی از سیستم بانکی درخصوص پرداخت اقساط تسهیلات توجه نکنند.

پس از اتمام اين نشست استاندار کرمانشاه در ساعت 11 صبح راهي مناطق زلزله زده مي شود. فرماندار سرپل ذهاب و بخشدار در این بازدید میدانی از روستاهای زلزله زده، استاندار کرمانشاه را همراهی می کنند. استاندار کرمانشاه در این بازدیدها ضمن شنیدن مشکلات زلزله زدگان تاکید مي كند" دولت تا پايان در کنار زلزله زدگان است و آن ها را تنها نمی گذارد".

این تکرار همان جمله ای است که رییس جمهور در روز دوم حادثه و در فرودگان کرمانشاه خطاب به زلزله زدگان عنوان کرد.

 در روز 26 آذرماه با توجه به در پيش بودن چهلمين روز در گذشت جانباختگان به صورت همزمان نشست ستاد برگزاری مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت جان ‌باختگان زلزله استان کرمانشاه در ساعت 14 در سالن جلسات فرمانداري شهرستان زلزله زده ي سرپل ذهاب به رياست مهندس الهي تبار معاون سياسي و امنيتي برگزار مي شود. در اين نشست امام جمعه سرپل ذهاب، مديركل حوزه استاندار و مدیران حوزه های مختلف حضور دارند.

همچنين در روز 26 آذرماه مهندس مقيمي استاندار تهران براي بازديد از مناطق زلزله زده به كرمانشاه آمده و به بازديد میدانی منطقه پرداخته است. در ادامه این روزکاری، نشست شوراي هماهنگي مديريت بحران به ریاست مهندس بازوند استاندار كرمانشاه و با حضور مهندس مقيمي استاندار تهران، معاونین عمراني استاندار، معاون سياسي و امنيتي استاندار، فرماندار سرپل ذهاب و اعضای ستاد مدیريت بخران در سالن فرمانداری سرپل ذهاب برگزار مي شود. 

بعد از اتمام این نشست استاندار کرمانشاه به رسیدگی مشکلات مردمی که در محوطه ی فرمانداری جمع شده اند؛ پرداخت. در ادامه این برنامه کاری استاندار کرمانشاه یک بازدید شبانه از کارگاه ساخت کانکس مستقر در پادگان ابوذر انجام مي دهد. طبق توافق به عمل آمده دولت اعتبارات لازم برای تولید 8000 کانکس را در اختيار قرارگاه خاتم الانبیاء قرار داده است. کانکس هايي كه توسط قراگاره خاتم الانبیاء ساخته می شوند از كيفيت بسيار خوبي برخوردارند و برخلاف ادعاهاي صورت گرفته هيچ كدام از آن ها تاكنون در این زلزله دچار آسيب نشده اند.

پس این بازدید کاری استاندار شبانه به سمت کرمانشاه حرکت می کند و پس از یک استراحت چند ساعته، رأس ساعت 7 و 30 دقيقه صبح روز 27 آذرماه و زمانی که این مقاله بر پیشخوان روزنامه فروشی ها ظاهر می شود، در دفتر کار خویش ميزبان دكتر پيوندي رييس هلال احمر کشور و تیم همراه است و یک روز پركار دیگر دوباره آغاز مي شود.

اين روند فشرده كاري تنها مختص اين روز نبوده و از دقايق اوليه وقوع زلزله اين تلاش و كوشش مداوم و فراگير براي كنترل ابعاد فاجعه و بهبود وضعيت مناطق بحران زده برقرار بوده است.

در جاي ديگري در اين مقاله عنوان شده است: " نگارنده عقیده دارد باید همه از سیاسیون سوال کنیم بعد از حدود یک‌ماه که از زلزله کرمانشاه می‌گذرد چقدر برای حل مشکلات و مطالبات برحق، ولی بر زمین مانده منطقه زلزله‌زده تلاش شده است".

در جواب اين سئوال بايد گفت هر چند آسيب ها و تخريب هاي ناشي از زلزله پرقدرت بسيارند، ولي تلاش هاي بسياري براي بهبود اين شرايط صورت گرفته است. اگر نگارنده اين مطلب به بازديد ميداني از منطقه پرداخته باشند؛ از نزديك ديده اند كه يكي از بزرگترين و ويران كننده ترين زلزله هاي دهه هاي اخير در مناطق مرزي كرمانشاه  رخ داده است. زلزله اي با قدرت 3/7 ريشتر كه در يك عمق 11 كيلومتري، گستره وسيعي را درنورديده و در كمتر از 30 ثانيه، 5000 میلیارد تومان خسارت به منطقه وارد كرده است. در اين حادثه 10 شهر و 1930 روستا آسيب ديده اند و تعداد 37290 واحد هاي مسكوني دچار تخريب شدند كه از اين تعداد 9370 واحد شهري و 27920 واحد روستايي هستند. همچين علاوه بر اين ها تعداد 51334 واحد مسكوني در مناطق شهري و روستايي آسيب ديده اند و نيازمند تعمير هستند.

حجم تلاش هاي صورت گرفته در طول اين روزها بسيار گسترده و وسيع بوده است. 15 دقيقه پس از وقوع زلزله، ستاد مديريت بحران در استانداري كرمانشاه تشكيل شد. در همان ساعت اول فاجعه، استاندار طي تماسي وزير كشور را از ابعاد این فاجعه بزرگ با خبر كرد و ساعت 4 و 30 دقيقه صبح روز حادثه و پس از برگزاري ستاد بحران عازم منطقه شد و پس از بازديد از بيمارستان هاي تخريب شده ي اسلام آباد و سرپل ذهاب، به بازديد ميداني از مناطق زلزله زده پرداخت و سپس جلسه اضطراري ستاد مديريت بحران به دليل خرابي هاي رخ داده در ساختمان فرمانداري در محوطه سپاه تشكيل شد. در اين نشست تصميمات مهم و سرنوشت سازي در مورد تقسيم كاري ميان نيروهاي مختلف از جمله سپاه و ارتش صورت گرفت.

رییس جمهوری شامگاه شب زلزله در تماس تلفنی با وزیر کشور دستور امدادرسانی سريع به زلزله زدگان را صادر كرد و س‍‍پس نشست اضطراري ستاد مديريت بحران در ساعت ۱۲ شب حادثه به دستور رييس جمهور تشيل شد و دستور بسيج همه جانبه ی امكانات براي امدادرساني و انتقال مصدومان در مناطق زلزله زده صادر گرديد. دكتر رحمانی فضلي ساعت 4 صبح يك اكيپ كاري به رياست مهندس نجار رئيس ستاد بحران كشور را با پرواز هوایی به منطقه حادثه ديده فرستاد تا به صورت ميداني اوضاع را در كنترل داشته باشند. وزير كشور در تمام طول شب زلزله لحظه به لحظه با مدير ارشد استان، فرمانداران و بخشداران در ارتباط تلفني مستقيم بود و اوضاع را رصد مي كرد و به عبارتي آن شب را تا صبح همپاي زلزله زدگان نخوابيد و صبح روز حادثه نيز همراه با وزير بهداشت به كرمانشاه آمد و پس از بازديد اوليه از سطح شهر و مسكن مهر و محله فولادي سرپل ذهاب  نشست اضطراري ستاد بحران در سرپل ذهاب با حضور وزير كشور و و وزير بهداشت، استاندار كرمانشاه،  رييس ستاد بحران كشور، رييس اورژانس كشور، معاونين عمراني و امنيتي وزير كشور، معاونين استاندار و مقامات نظامي و انتظامي و فرماندار سرپل ذهاب برگزار شد و تصميمات لازم براي رفع مشكلات مانند تأمين آب و مواد غذايي و همچنين تأمين چادر و پتوي مورد نياز و تقسيم كاري و ايجاد يك مديريت متمركز براي كنترل بحران اتخاذ گرديد. پس از بازديد ميداني وزيركشور از كل منطقه آسيب بازديد به عمل آورد و از شهرهاي ازگله و تازه آباد بازديد ميداني كرد و سپس در نشست شوراي هماهنگي مديريت بحران در كرمانشاه حضور يافت و آخرين تصميمات لازم در آنجا اتخاذ گرديد.

دكتر روحاني رييس جمهور نيز روز دوم حادثه و تنها 36 ساعت پس از حادثه در منطقه زلزله زده حضور يافت و از مناطق آسيب ديده به صورت ميداني بازديد كرد و درد دل هاي مردم حادثه ديده را شنيد. رييس جمهور در جمع مردم زلزله زده تاكيد كرد دولت تا انتها در كنار مردم زلزله زده ايستاده است و آن ها را تنها نخواهد گذاشت. رييس نشست شوراي هماهنگي مديريت بحران در كرمانشاه  به مصوبات لازم را براي تصويب كرد.

بر اساس مصوبه دولت، مبلغ 6 میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت مسکن دائمی در شهرهای زلزله زده استان کرمانشاه و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض در روستاهای زلزله زده پرداخت می شود.

همچنين به هر خانوار روستایی 25 میلیون تومان و هرخانوار شهری 35 میلیون تومان تسهيلات كم بهره تعلق گرفت كه این میزان در روزهاي بعد با اصلاحيه مجلس به 30 میلیون در روستا و 40 میلیون در شهر افزایش یافت. به عبارتي در اين نشست مصوب شد 659 میلیارد تومان تسهيلات به زلزله زدگان پرداخت شود که روزهاي بعد با اصلاحيه مجلس به 764 ميليارد تومان تسهيلات افزاش یافت. همچنين مصوب شد 281 میلیارد تومان كمك بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت شود. يكي نكات بسيار مهم در اين زمينه تخصيص و اختصاص نقدينگي این مصوبات در همان روز توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي بود كه در نوع خود يك كار بي سابقه در راستاي حمايت از زلزله زدگان محسوب مي شود.

 

بازگشايي جاده هاي اصلي در شب حادثه

يكي از شاخص ترين كارهايي كه در اين حادثه صورت گرفته مي توان به بازگشايي راه هاي اصلي در شب حادثه اشاره كرد. در شب حادثه به دليل شدت زلزله محورهاي كوهستاني ثلاث باباجانی به جوانرود، دالاهو به سرپل ذهاب و باینگان به پاوه به علت ريزش سنگ دچار مسدود شدند كه با بسيج تمامي امكانات دستگاه ها عمليات بازگشايي و ريزش برداري اين محورها تا ساعت 3 شب بازگشايي شدند و امكان امدادرساني سريع براي نيروهاي امداد و نجات و كمك رساني سريع فراهم گرديد و در كاهش ميزان كشته نقشي اساسي داشت كه در اين زمينه بايد از راهداري و قرارگاه خاتم تشكر كرد. تمامي محورهاي فرعی و روستایی نيز تا صبح روز حادثه - دوشنبه ۲۲ آبان-  توسط راهداري بازگشايي شدند.

 

يك ركورد بي سابقه در عمليات امداد و نجات

در حوزه امداد و نجات ما شاهد يك ركورد در تاريخ امداد رساني كشور بوديم. انتقال سريع مجروحان حادثه به مراكز درماني، به عنوان يك اولويت از لحظه وقوع حادثه با جديت دنبال شد و با هماهنگي هاي صورت گرفته عمليات گسترده ي بيرون كشيدن مصدومان از زيرِ آوار توسط نيروهاي ارتش، سپاه، نيروهاي امدادي و مردم آغاز شد و سرعت عمل و گستردگي نيروهاي بسيج شده آنقدر بالا بود كه تا ساعت 11 صبح عمليات به پايان رسيد و 2900 نفر زنده از زير آوار بيرون كشيده شدند. اين عمليات در مقايسه با زلزله هاي بم و رودبار - كه علميات بيرون كشيدن افراد زنده تا چند روز بعد نيز ادامه داشت- يك ركورد بي نظير محسوب مي شود. از شب حادثه و با هماهنگي وزير كشور يك امداد و نجات گسترده ي هوايي و زميني در منطقه شكل گرفت. با كمك دكتر رحماني فضلي 150آمبولانس و اتوبوس آمبولانس و همچنين 34 بالگرد امدادرسان و يك فروند هواپيماي امدادرسان به منطقه اعزام شدند. در یک عملیات مشترک بيش از 7000 تن از مصدومان حادثه را در سریع ترین زمان ممکن به بیمارستان های كرمانشاه، همدان، کرج و تهران منتقل كردند و عمليات انتقال مجروحان تا عصر روز اول حادثه به اتمام رسيد كه در نوع خود بي نظير بود. نكته مهم اينكه هيچ كدام از حادثه ديدگان در روند انتقال به بيمارستان ها فوت نشدند. بر اساس گزارش فرودگاه كرمانشاه بيش از907 نشست و برخاست پروازهاي امدادي و کمک رسان در فرودگاه کرمانشاه انجام شده و  278 مصدوم حادثه زلزله به فرودگاه مهرآباد منتقل و سپس در بيمارستان هاي كرج و تهران بستري شدند.

 

گزارشي از فعاليت ها و خدمات صورت گرفته تا روز 30 آذرماه

در مرحله اسكان اضطراري حدود 94هزار تخته چادر توسط هلال احمري توزيع شد و اين زلزله با توجه به ابعاد گسترده آن، كمترين پرت و هدر رفت چادر را در مقايسه با ديگر زلزله ها داشته است.  در زلزله لرستان به ازاي هر چادر نزديك به 4 چادر هدررفت داشت و در زلزله بم اين ميزان به 12 چادر به ازاي هر چادر برپا شده بوده است در حاليكه در زلزله كرمانشاه به ازاي يك چادر حدود 1/2 چادر هدر رفت داشته ايم. همچنين فراموش نكنيم نياز به چادر با توجه به پس لرزه هاي قوي و مداوم (بيش از 1600 پس لرزه تاكنون) بسيار افزايش يافته و مردم همچنان از حضور در منازل واهمه دارند.

 

مستاجرها هم كانكس مي گيرند

در مرحله اسكان موقت نيز تا 30 آذرماه تعداد 4557كانكس در مناطق روستايي و تعداد 197كانكس در مناطق شهري به مردم تحويل داده شده است. همچنين علاوه بر اين، تعداد 557كانكس نيز توسط مردم و تعداد 205كانكس توسط ارتش به آسيب ديدگان تحويل شده است. همچنین بنا بر تصمیم استاندار کرمانشاه کانکس به مستاجرین نیز داده می شود و هیچ تبعیضی در این زمینه وجود ندارد.

تا 30 آذر ماه تعداد 1612 روستا از نظر ميزان تخريب واحد هاي ساختماني توسط ستادهاي معين ارزيابي شده است كه از اين ميان تعداد 258 روستا داراي تخريب بالاي 50 درصد هستند.

آغاز مرحله اسكان دايمي نيز تلاش هاي بسيار زيادي انجام شده است. عمليات آواربرداري 4744 واحد در مناطق روستايي و 1211 در مناطق شهري انجام شده است. همچنين عمليات پي كني 971 واحد در مناطق روستايي انجام شده است. كه از اين تعداد 105 واحد به مرحله پي سازي و 4 واحد به مرحله ديوارچيني و 2 واحد به مرحله اسكلت بندي رسيده است. همچنين عمليات تعميري 2115 واحد مسكوني در مناطق شهري و 723 واحد در مناطق روستايي آغاز شده است. همچنين عمليات تعمير 402 واحد در مناطق شهري و 26 واحد در مناطق روستايي به انجام رسيده است.      

تعداد 13900 واحد جهت دريافت تسهيلات احداث و تعداد 23946 جهت دريافت تسهيلات تعمير در مناطق شهري و روستايي و  تشكيل پروند داده اند. از اين تعداد 2520 پرونده براي احداث و  9910 پرونده براي معرفي براي تعمير در مناطق شهري و روستايي به بانك ها معرفي شده اند.

مجموع پرونده هاي معرفي شده به بانك در مناطق شهري و روستايي تا 30 آذرماه، 12440 پرونده است و تعداد عقد قرارداد جهت تعمير در مناطق شهري و روستايي شامل 2089 پرونده مي باشد. تعداد عقد قرارداد جهت احداث در مناطق شهري و روستايي 122 مورد بوده و آمار پرداخت كمك هاي بلاعوض بابت احداث در مناطق شهري و روستايي 326 مورد بوده است. 4036 كمك هاي بلاعوض بابت تعمير در مناطق شهري و روستايي پرداخت شده است. مجموع آمار پرداخت كمك هاي بلاعوض در مناطق شهري و روستايي 4396 مورد بوده است.

 

برپايي يك بيمارستان موقت در مدت 12 روز

بیمارستان شهدای سرپل ذهاب  به عنوان جایگزین بیمارستان تخريب شده سرپل ذهاب در مدت تنها 12 روز توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ساخته شد. اين بيمارستان صحرايي در مساحت 2000 مترمربع  و با امكانات 50 تخت بیمارستانی، 16 تخت اورژانس، 2 تخت اتاق عمل، 4 تخت ICU و CCU، 8 تخت زایمان و بخش هایی مانند اورژانس، اطفال، زنان و مردان، داروخانه و رادیولوژی مشغول خدمات رساني به بيماران است. 111 واحد کانکس به عنوان مرکز و خانه های بهداشت موقت در شهرستان هاي ثلاث باباجاني، سرپل ذهاب، دالاهو و گيلانغرب استقرار يافته اند.

14 تیم سيار بهداشتی و درمانی متشکل از پزشک ، بهداشت محیط ، بیماری ها و ماما به صورت روزانه در منطقه به بيماران و مصدومان زلزله زده ارايه خدمات كرده اند. تا 30 آذرماه مركز امداد هوايي 259 سورتي پرواز براي امداد رساني داشته است. تا همين تاريخ 53245 بسته غذايي 72 ساعته و 59647 بسته غذایی یک ماهه، 42911 شعله بخاری برقی، 29925 ست بهداشتي بين زلزله زدگان توزيع شده است. همچنين 23465 مورد خدمات بهداشتي و درماني  شامل فوريت هاي درماني – ويزيت پزشكي – خدمات پرستاري – زنان و زايمان – بهداشت روان – بهداشت محيط و و همچنين 596 مورد خدمات توانبخشي شامل فيزيوتراپي – ارتوپدي فني انجام شده است.

علاوه بر اين ها به منظور خدمات رساني بهتر و منظم تر 59120 خانوار شناسنامه امدادي تكميل شده و 50150 جلد دفترچه امدادي صادر شده است. تا 30 آذرماه  569 تيم عملياتي امداد و نجات ( در قالب تیمهای واکنش سریع، آواربرداری، اسکان اضطراری، درمان اضطراری)، 3017 نفر نيروهاي عملياتي، 418 دستگاه خودروهاي عملياتي ، 51 تيم حمايت رواني اجتماعي و فرهنگي از 27 استان به منطقه اعزام شده اند و  تعداد 124250 نفر از تيم هاي حمايت رواني اجتماعي و فرهنگي خدمات دريافت كرده اند.50 تيم روانشناس در قالب 12 گروه، 11 تيم سیار اورژانس اجتماعی در منطقه مشغول خدمات رساني بوده اند. همچنين 1 مركز نگهداري شبانه روزي معلولان جسمي حركتي براي معلولان، 3 مركز استقرار مراکز توانبخشی ارائه خدمات توانپزشکی و 39 كانكس مهد كودك صحرايي، 2 پايگاه راه اندازی پایگاه هاي اورژانس اجتماعی در مناطق زلزله زده برپا شده است. در حوزه آب و فاضلاب 41 دستگاه تانكر سيار جهت توزيع آب بسته بندي از روز اول حادثه به منطقه اعزام  شده اند. اكيپ هاي ارزيابي خسارات و تعميرات خطوط در منطقه حضور داشته اند و آسيب هاي وارده به شبكه را ترميم كرده اند.

تا 30 آذرماه در حوزه كشاورزي 2000 تن علوفه بين دامداران توزيع شده است و هيچ دام زنده اي پس از زلزله بر اثر كمبود علوفه از بين نرفته است. 65 اكيپ دامپزشكي به مناطق با مشاركت استان هاي همجوار اعزام شده اند. همچنين عمليات دفن 10512 راس دام سبك، 338 راس دام سنگين، 5300 قطعه طيور و 250 تن ماهي به شيوه بهداشتي انجام شده است. اجراي عمليات درمانگاهي براي تعداد 65842 راس دام سبك و 1257 راس دام سنگين انجام شده است. سم پاشي جايگاه ها و دام ها و واكسيناسيون دام ها در برابر بيماري هايي هم همچون آنتروتوكسمي و تب برفكي انجام گرفته است.

همچنين تا 30 آذرماه مبلغ 12 ميليارد و 200 تومان براي تعداد 732 راس دام سنگين و  16687راس دام سبك به دامداران خسارت پرداخت شده است. 60 دستگاه كانتينر و 20 دستگاه كانكس به عنوان جايگاه موقت دام  در روستاهاي شهرستان دالاهو نصب  است. 29 دستگاه تانكر مشغول آبرساني روزانه به عشاير مناطق زلزله زده توسط اداره كل امور عشايري هستند.

142 كلاس كلاس هاي درس بصورت پيش ساخته به مناطق زلزله زده ارسال شده است. عمليات تعمير و مرمت واحد هاي آموزشي به شكل همزمان توسط خيرين 5 پروژه در شهر سرپل ذهاب و 1 پروژه در شهر ثلاث باباجاني اجرا شده كه4 پروژه آن تكميل شده است. تعداد 63 پروژه در قالب 274 كلاس درس توسط خيرين محترم در مناطق زلزله زده ساخته مي شوند.

همچنين در اين زلزله اردبيل، قزوين، همدان، ايلام، اصفهان، لرستان، چهارمحال و بختياري، آذربايجان غربي، تهران، آذربايجان شرقي، خوزستان و البرز به عنوان استان هاي معين، كرمانشاه را در اين زلزله ياري داده اند كه جاي قدرداني و سپاس بسيار دارد.

 

وزير راه سه بار به كرمانشاه سفر كرده است

در جاي ديگري از اين يادداشت عنوان شده است: "وزیر راه و شهرسازی بعد از 11روز از وقوع حادثه، به این مناطق سر می‌زند در حالی که او متولی شهرسازی کشور است و بسیاری از گره‌های کور به وجود آمده در ماجرای میزان خسارت وارده به خانه مردم زلزله‌زده با مدیریت او باز می‌شد".

بر خلاف ادعاي صورت گرفته وزير راه و شهرسازي سه بار به کرمانشاع سفر کرده اند. دکتر آخوندی بار اول در همان روز دوم حادثه ۲۳ آبانماه همراه با رييس جمهور براي بازديد از وضعيت منطقه وارد كرمانشاه شد و به بازديد ميداني از منطقه پرداخت و بار دوم در تاریخ ۳ آذرماه و بار سوم در تاریخ ۶ آذرماه همراه با معاون اول رييس جمهور به کرمانشاه آمدند و از جمله وزرای فعال و در عرصه دولت در این زلزله بوده اند. علاوه بر دکتر آخوندی دیگر مقامات و وزرای دولت نیز مانند اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، بيژن زنگنه وزير نفت، مسعود کرباسیان وزير اقتصاد، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حسن قاضیزاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، رضا اردكانيان وزير نيرو، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، مجيد انصاري معاون رئيس جمهور، فرود عسگري رئيس كل گمرك، آقاي نوربخش رئيس سازمان تامين اجتماعي، انوشيروان محسني بندپي رئيس سازمان بهزيستي، اسماعيل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، ولي الله سيف رئيس بانك مركزي و مديران عامل بانك ها، عليرضا تابش رئيس بنياد مسكن، سيد ابوالفضل رضوي معاون امور روستايي دفتر معاون رئيس جمهور، رضا ويسه معاون اسحاق جهانگيري، معاونین امنيتي انتظامي و عمرانی وزیر كشور و بسیاری دیگر از مدیران و مسئولان در طول این ایام بارها به کرمانشاه آمده اند و به بررسی وضعیت زلزله زدگان و رفع مشكلات در حوزه کاری خویش ‍‍‍‍پرداخته اند.

 

دولت قدردان رسانه ها است

در طول اين ايام دولت همواره قدردان رسانه ها و روزنامه نگاران و عكاسان خبري بوده است. اين طيف اثرگذار درست روز پس از حادثه، با وجود همه كمبودها و تنگناها خود را به مناطق حادثه دیده رساندند و تصاویر و مطالب متعددي را از ابعاد مختلف اين فاجعه مخابره كردند که در صفحه اول رسانه هاي داخلي و خارجي نقش بست و در شبکه ای اجتماعی دست به دست شدند. اين تلاش ارزشمند خبرنگاران موجی از همدلی را كشور ایجاد کردند و کمک های مردمی به منطقه سرازیر شد. دولت همواره قدردان رسانه ها و خبرنگاران و عکاسان خبري بوده است.

 

دود اين سياه نمايي ها به چشم همه مي رود

در اين ميان بودند و هستند رسانه هایی که با عینک جناحي به اين فاجعه بزرگ نگريستند و از هيچ غرض ورزي و سياه نمایی کوتاهی نکردند. فراموش نكنيم در این زلزله دولت به عنوان قوه ي مجريه، نماينده نظام جمهوري اسلامي براي خدمات رساني به زلزله زدگان است و تلاش براي نادیده گرفتن خدمات دولت و سیاه نمایی وضعیت موجود کاری غیرعقلانی است و موجب دلسردي مردم از نظام مي شود. متأسفانه اين ايام برخی بر شاخه نشسته اند و بن می برند كه عاقبت دود آن به چشم خود آن  ها هم مي رود. دفاع از حقوق مردم و معرفي مسئولان ناكارآمد به نفع نظام است ولي آيا از تلاش عامدانه براي ناکارآمد جلوه دادن دولت و انكار خدمات صورت گرفته كسي جز دشمنان سود خواهند برد؟ تمامي اركان نظام در كنار زلزله زدگان ايستاده اند. رهبر معظم انقلاب در روز حادثه با ارسال پيامي وحدت بخش موجي از وحدت و همدلي را ميان دستگاه هاي دولتي و مردم براي كمك به زلزله زدگان ايجاد كردند و حضور ايشان درمناطق زلزله زده تسكيني بر آلام آسيب ديدگان حادثه و قوت قلبي براي آنان بود و ايشان همچنان با جديت وضعيت مناطق زلزله زده را دنبال مي كنند. علاوه رئيس جمهور، روساي مجلس و قوه قضاييه نيز با حضور در مناطق زلزله زده طي اين مدت همراه و همدل با آسيب ديدگان بوده اند. در اين زمينه نيروهاي ارتش، سپاه، نيروي انتظامي، بسيج، گروه هاي مردم نهاد و جامعه رسانه تمام قد در كنار آسيب ديدگان بوده اند و زلزله زدگان تنها نيستند. با تلاش هايي كه صورت گرفته زندگي به مناطق زلزله زده بازگشته است و تا زمان استقرار دوباره زلزله زدگان در خانه هايشان، همراه آن ها خواهيم بود و هيچگاه آن ها را تنها نخواهيم گذاشت.اوقات شرعی
آب و هوا