Menu

مهندس رضا رحیمی:

روش های سنتی در تولید محصولات کشاورزی جوابگو نیست/ توسعه فعالیت های دانش بنیان در بخش کشاورزی یک ضرورت است


معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: امروزه دیگر روش های سنتی در تولید محصولات کشاورزی جوابگو نیست و باید نسبت به گسترش فعالیت های جدید و مدرن در حوزه تجهیزات و ادوات کشاورزی توجه ویژه ای صورت گیرد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه؛ مهندس رضا رحیمی ظهر امروز در حاشیه مراسم رونمایی از دستگاه هد جدید برداشت نخود و عدس کمباین که در معاونت موسسه تحقیقات دیم سرارود برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فعالیت ها و اقدامات دانش بنیان حلقه مفقوده اقتصاد کنونی کشور است و همچنین یکی از اساسی ترین موضوعاتی که رهبر معظم انقلاب بر روی آن تاکید دارند، توسعه فعالیت های این حوزه بسیار مهم می باشد.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ادامه داد: اگر کشورهای توسعه یافته دنیا توانسته اند درآمد ناخالص ملی و داخلی خود را افزایش دهند به دلیل توجه ویژه به توسعه فعالیت های دانش بنیان بوده است.

 این مدیر ارشد اقتصادی استان با بیان اینکه امروزه دیگر روش های سنتی در تولید محصولات کشاورزی جوابگو نیست، تصریح داشت: در این راستا باید نسبت به گسترش فعالیت های جدید و مدرن در حوزه تجهیزات و ادوات کشاورزی توجه ویژه ای صورت گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر، عرصه اقدامات دانش بنیان در حوزه کشاورزی فقط منحصر به تجهیزات و ادوات کشاورزی نیست بلکه موضوع بذرهای پرمحصول نیز دارای اهمیت بسیاری است.

مهندس رضا رحیمی تاکید کرد: کشاورزان استان کرمانشاه با کارگیری بذرهای پرمحصول توانسته اند در تولید کلزا رتبه اول کشور را بدست آورند و یک رکورد بر جای بگذارند به گونه ای که در هر هکتار 9 و نیم تن تولید داشته باشند.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: تمام اقدامات مرکز تحقیقات کشاورزی استان، از مرحله بذر تا کاشت و برداشت باید دانش بنیان شود.

این مدیر ارشد اقتصادی استان در ادامه سخنانش ضمن تقدیر از تلاش های بسیار ارزشمند مهندس ایرج یاوری مخترع هد برداشت نخود و عدس خواستار تولید انبوه این دستگاه در استان و ثبت جهانی آن شد و در ادامه خاطرنشان ساخت: تلاش برای راه اندازی واحد تولید انبوه این دستگاه علاوه بر اشتغالزایی، به کاهش کار فیزیکی کشاورزان و بهره برداران و افزایش درآمد روستائیان کمک خواهد کرد.

وی در رابطه با توسعه تجهیزات بخش تحقیقات کشاورزی کرمانشاه نیز متذکر شد: به زودی حدود 6 هزار میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای بخش کشاورزی کشور ابلاغ می شود که البته کرمانشاه حتما سهم خوبی خواهد داشت. با بهره گیری از این تسهیلات ارزشمند توسعه فعالیت های دانش بنیان را به عنوان یک اولویت دنبال خواهیم کرد.

مهندس رضا رحیمی در پایان با تاکید بر این مطلب که اگر تنها به چاه های نفت متصل شویم راه به جایی نخواهیم برد، یادآور شد: باید توسعه فعالیت های دانش بنیان را که در اقتصاد مقاومتی بر آن تاکید شده و مورد تائید و تاکید جدی رهبر معظم انقلاب است را به صورت فزاینده ای گسترش دهیم.اوقات شرعی
آب و هوا