نسخه آزمایشی
Menu

معاون استاندار:

حفاظت از کیان خانواده راه افزایش نرخ باروری است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداري کرمانشاه با اشاره به نرخ باروری پائین استان نسبت به میانگین کشوری تاکید کرد: لازم است که مجموعه بهداشت و درمان استان برنامه ریزی مسنجمی را برای افزایش نرخ باروری تدوین کند.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ محمد ابراهیم الهی تبار که در همایش علمی "جمعیت، باروری و زندگی پایدار" سخن می گفت، افزود: تحقق سیاست های جمعیتی، مولفه ها و پیش نیازهایی دارد که حفاظت از کیان خانواده و پایداری زندگی یکی از مهم ترین این مولفه هاست.

وي بيان داشت: در گذشته، یکی از معیارهای خانواده قدرتمند، داشتن جمعیت زیاد بود اما امروز معیار قدرت و توانمندی خانواده ها تغییر کرده و بیشتر به کیفیت آموزشی و پرورشی پرداخته می شود و در حال حاضر وضعیت جمعیتی کشور و نرخ باروری، کمتر از نرخ جایگزینی جمعیت است و در استان کرمانشاه نیز نرخ باروری با 1/85 دهم نسبت به میانگین کشور پائین تر است و ضرورت تلاش بیشتر برای بهبود نرخ باروری را نشان می دهد.

الهي تبار ادامه داد: استان کرمانشاه با توجه به تاکید رهبر انقلاب در سیاست های جمعیتی، در مناطق مرزنشین خود باید تراکم جمعیت را بالا ببرد و جمعیت پایداری را در این مناطق داشته باشد که البته در حال حاضر وضعیتی بهتر از میانگین کشور را داراست. 

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداري کرمانشاه گفت: مولفه های عدیده ای جمعیت را تهدید می کنند که از جمله آنها بیماری های واگیردار و غیر واگیردار و مسائل اقتصادی هستند لذا هر اندازه که بتوانیم پایداری خانواده را بالا ببریم در تحقق سیاست های جمعیتی موفق خواهیم بود. کیان خانواده را امروز نداشتن مهارت و آسیب های اجتماعی تهدید می کند.

وي بيان داشت: با کاهش موفقیت آمیز تلفات جاده ای و همچنین کنترل بیماری های واگیردار در راستای تحقق سیاست های جمعیتی حرکت شده که این عملکرد می تواند در موضوع بیماری های غیر واگیردار نیز تکرار شده که لازمه آن مشارکت مردم و آموزش همگانی است.

الهي تبار اظهار داشت: تجربه استان در زلزله آبان 96 در کنترل بیماری های واگیر دار و رفتارهای پرخطر، تاثیر آموزش و مشارکت عمومی در تحقق اهداف و برنامه های سلامت محور را نشان داد. با تبدیل این اقدامات به تجارب بسیار موفق، دیگر استان ها نیز از کرمانشاه در سیل اخیر الگو برداری کردند و رئیس جمهور نیز در خدمت رهبری انقلاب ساخت و ساز بی نظیر کرمانشاه را یکی از دستاوردهای دولت عنوان کردند.

وي گفت: در موضوع تقویت نهاد خانواده در استان کرمانشاه حرکت منسجمی شروع شده که در نخستین قدم آن کاهش 8/5 درصدی نرخ طلاق و افزایش 1/8 درصدی نرخ ازدواج در سال 97 بوده است. این نشانه اثر بخشی مداخلات و مشارکت اجتماعی است. این اقدامات می تواند در افزایش نرخ باروری استان نیز الگو قرار بگیرد.اوقات شرعی
آب و هوا