حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا از قصرشیرین به عراق صادر شد


فرماندار قصرشیرین گفت: پارسال در مجموع یک میلیارد و ۷۹۳ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۵۹۴ دلار کالا از مرزهای پرویزخان و خسروی این شهرستان به عراق صادر شد.

 مرادعلی تاتار روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، وزن کالاهای صادرشده در این مدت را چهار میلیارد و ۱۳۰ میلیون و ۵۵۸ هزار و ۲۵۴ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: از مرزهای پرویزخان و خسروی، سیمان خاکستری، کیک و بیسکویت، کولر آبی، هندوانه، لبنیات، لوازم ساختمانی و میوه و تره بار صادر شده است.

وی اظهارداشت: از مجموع صادرات انجام شده از مرزهای این شهرستان یک میلیارد و ۴۵۸ میلیون و ۸۶۴ هزار و ۴۸ دلار کالا به وزن سه میلیارد و ۳۸۶ میلیون و ۸۳ هزار و ۴۳۶ کیلوگرم از مرز رسمی پرویزخان و ۳۳۴ میلیون و ۳۰۰ هزار و ۵۴۶ دلار به وزن یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون و ۹۷۴هزار و ۸۱۸ کیلوگرم از مرز خسروی به عراق صادر شده است.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: صادرات از مرز رسمی خسروی در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ از نظر وزنی ۴۶ درصد و از نظر دلاری ۲۸ درصد و در مرز رسمی پرویزخان از نظر وزنی ۱۴ درصد و از نظر دلاری ۱۸ درصد رشد داشته است.

تاتار  اضافه کرد: از مجموع صادرات سال ۹۸ از مرز خسروی به عراق ۹۴ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۵۰۸ دلار به صورت اظهاری سایر گمرکات و مابقی صادرات این مرز رسمی بوده است.

وی گفت: مرز رسمی پرویزخان با اختصاص ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق نقشی مهم در رونق اقتصاد ملی دارد که این کارکرد اهمیت راهبردی آن را در کشور نشان می‌دهد.

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می شود.
روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می شود.
همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می شود. اوقات شرعی
آب و هوا