نسخه آزمایشیبازگشایی مرز رسمی پرویزخان در حل بحران بیکاری منطقه نقش بسزایی دارد


فرماندار قصرشیرین گفت: بازگشایی دوباره مرز رسمی پرویزخان، علاوه بر روند افزایش صادرات کالاهای کشورمان، در حل بحران بیکاری منطقه در شرایط کنونی نقش بسزایی دارد.

فرامرز اکبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازگشایی مرز رسمی پرویزخان در این شرایط حساس که شهرستان دچار بحران زلزله است و با گرفتاری های متعدد اجتماعی دست و پنجه نرم می کند، توانست بخشی از مشکلات قصرشیرین به ویژه در حوزه بیکاری را رفع کند.
وی اظهارداشت: با بازگشایی دوباره مرز رسمی پرویزخان، چندین هزار کارگر بیکار که مشکل معیشتی داشتند ، دوباره مشغول کار شدند و این خود عامل مهمی در کاهش ناهنجاری های اجتماعی است.
وی گفت: انسداد و بسته شدن مرز رسمی پرویزخان، در پی تصمیم شورای عالی امنیت ملی و ضرورتی برای حفظ امنیت کشور و جلوگیری از تکه پاره شدن عراق بود.
فرماندار قصرشیرین، با بیان اینکه بسته شدن مرز رسمی پرویزخان به توسعه صادرات کشور ضرر زد، اظهار کرد: استمرار بستن مرز نه ناشی از اراده مدیران کشور، بلکه به خاطر شرایط عراق و اختلاف نظر بین دولت مرکزی و بخش شمال این کشور بود.
اکبری اظهار کرد: تدوام انسداد مرز رسمی پرویزخان، به ضرر اقتصاد کشورمان بود و به خصوص در قصرشیرین پیامدهای منفی از جمله بیکار شدن بخش زیادی از کارگران فعال در این مرز را به همراه داشت.
وی اضافه کرد که برای بازگشایی مرز رسمی پرویزخان، همه سازمان ها، جریان ها و شخصیت های ذیربط تلاش های وافری داشتند.
وی از وزیر کشور، استاندار کرمانشاه و مجمع نمایندگان استان به ویژه نماینده مردم قصرشیرین در مجلس شورای اسلامی به واسطه پیگیری های متعدد که منجر به بازگشایی مرز رسمی پرویزخان شد، قدردانی کرد.
فعالیت های مرز پرویزخان به دنبال مسایل سیاسی و اختلاف های مسئولان شمال عراق با دولت مرکزی، از 23 مهر به حالت تعلیق درآمده بود که روز گذشته 12 دی ماه پس از گذشت 79 روز ، فعالیت های این مرز رسمی از سرگرفته شد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد که در امتداد این مرز طولانی، 2 مرز رسمی پرویزخان و خسروی فعال است که پرویزخان با شمال عراق و خسروی با حکومت مرکزی عراق و بخش عربی هم مرز است. 
مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال 86 تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با شمال عراق و در همسایگی استان سلیمانیه کردستان عراق قرار دارد و حدود هفت هزار تن به صورت مستقیم از محل فعالیت در این مرز رسمی ارتزاق می کنند. 
هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز پرویزخان به مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه و همچنین خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود. 
پرویزخان یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار کشور همسایه دارد و بیش از 54 درصد حجم کالاهای صادراتی کشورمان به عراق از طریق این مرز انجام می شود. اوقات شرعی
آب و هوا