اقدام‌های بهداشتی در مرز پرویزخان برای مقابله با کرونا انجام می‌شود


مدیرکل گمرک مرز رسمی پرویزخان گفت: این مرز بین‌المللی به منظور صادرات و مبادلات تجاری با عراق به صورت شبانه‌روزی فعال و اقدام‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در این مرز نیز به طور مستمر انجام می‌شود.

 مسلم احمدی نصر روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اقدام های بهداشتی و گندزدایی محیط مرز روزانه با همکاری پایانه پرویزخان و هنگ مرزی، شرکت تعاونی مصرف کارکنان گمرک و سایر ارگان های مستقر در مرز این مرز  انجام می شود.

وی اظهار داشت: اداره کل گمرکات استان کرمانشاه و گمرک پرویزخان اقدام به تهیه مواد گندزدایی کرده و بخشی را به پایانه پرویزخان، شهرداری قصرشیرین و سایر ارگان های متقاضی برای انجام گندزدایی در مرز و شهرستان و روستاهای اطراف قرار داده است و امروز نیز همه کامیون های حامل کالا در پارکینگ ها قبل از مرز و مسیر کمربندی و جاده های منتهی به مرز، برای خروج از کشور به محوطه مرزی گمرک هدایت و پس از انجام تشریفات خارج شدند.                                                                                                                    

مدیرکل گمرک مرز رسمی پرویزخان گفت: گمرک برای کاهش مراجعه کنندگان حضوری اقدام به راه اندازی سامانه ثبت نامه و درخواست و پیگیری مکاتبات از طریق پورتال گمرک جمهوری اسلامی ایران کرده که علاوه بر حذف کاغذ و کاهش هزینه ها در پیشگیری از شیوع ویروس نیز موثر است.

احمدی نصر ادامه داد: علاوه بر کالاهای صادراتی، تشریفات گمرکی کالاهای ترانزیتی و فرآورده های نفتی نیز از مرز رسمی پرویزخان درحال انجام است که با احتساب آمار این کامیون ها حجم تردد کامیون ها روزانه به یک هزار دستگاه می رسد.

 وی اظهار داشت: پارسال ارزش کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به کشور عراق به یک میلیارد و ۴۵۸ میلیون دلار به وزن سه هزار و ۳۸۶ میلیون تن رسید که از نظر ارزشی ۱۸ درصد و به لحاظ  وزنی ۱۴ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشت.

                                                                                                                         

مدیرکل گمرک مرز رسمی پرویزخان گفت: پارسال همچنین  واردات کالا با رشد ۶۱ درصدی به ۵۲ میلیون دلار و ترانزیت خروجی به ارزش ۲۲۲ میلیون دلار رشد ۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رسید.

احمدی نصر اضافه کرد: رشد ۱۸ درصدی ارزش کالاهای صادر شده در سال ۹۸ حکایت از تلاش همگانی با وجود تحریم های ظالمانه و محدودیت های یکسال گذشته در زیرساخت های مرزی با توجه به همزمانی عملیات عمرانی طرح جامع گمرک پرویزخان و همچنین رعایت کنترل های بهداشتی با همکاری سایر سازمان های مرزی در یک ماه گذشته با شیوع ویروس کرونا را دارد.

وی ادامه داد: از روز اول فروردین امسال مرزبانان اقتصادی خدمات گمرکی برای خروج کامیون های حامل کالاهای صادراتی را انجام داده و این روند همچنان ادامه دارد.

شهرستان مرزی قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می شود.

مرز پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.اوقات شرعی
آب و هوا