نسخه آزمایشی
Menu

پيام تبريك مديركل امور زنان و خانواده استانداري به مهناز فتاحي

``پيام تبريك


در پي انتخاب كتاب« فرنگیس» به عنوان اثر برگزيده هفدهمين دوره انتخاب بهترين كتاب سال دفاع مقدس توسط مهناز فتاحي مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان كرمانشاه، خسروي اين موفقيت را به ايشان تبريك گفتند.

در اين پيام آمده است :

سركار خانم مهناز فتاحي

مديركل محترم كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان

كسب عنوان اثر برگزیده هفدهمين دوره انتخاب بهترين كتاب سال دفاع مقدس را به سركارعالي تبریک عرض می نمايم و از درگاه خداوند منان توفیق روزافزون و بهروزی شما راخواستارم .

 

*کتاب « فرنگیس»  اثر مهناز فتاحي ، شامل خاطرات فرنگیس حیدرپور از زنان دلیر کرمانشاه و از اهالی روستاي « اوازین » است ، که در حمله نظامیان عراقی به روستاي محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد.

مهمترین بخش این کتاب از سال 1359 پس از حمله عراق به روستاي اوازین شروع می شود؛ زمانی که مردم به دره هاي اطراف فرار می کنند.

فرنگیس که در آن زمان 18 سال داشت شب هنگام همراه برادر و پدرش جهت تهیه غذا به روستا باز می گردند. اما در طول راه پدر و برادر فرنگیس ضمن درگیري با عوامل عراقی کشته می شوند و فرنگیس در پی برخورد با دو سرباز عراقی بدون داشتن سلاح گرم، با تبر پدرش با سربازان درگیر شده، یکی را کشته و دیگري را با تمام تجهیزات جنگی اسیر می کند و به مقر فرماندهی ارتش ایران تحویل می دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفر خود به استان کرمانشاه بر تالیف و تدوین خاطرات این بانوي شجاع تاکید می کنند. ایشان در دیدار با مردم گیلانغرب در مهر ماه سال 90 درباره این شیر زن گیلانغربی می گوید: در شهر شما بانویی مسلمان و شجاع در مقام دفاع توانست سرباز دشمن را اسیر کند و نیروي مهاجم را به خاك و خون بنشاند. این را نگه دارید براي خودتان و حفظ کنید.

نگارنده کتاب « خاطرات فرنگیس حیدرپور» از زمان کودکی تا دوران جنگ و حتی خاطرات او در دوران پس از جنگ و دیدار او با مقام معظم رهبري در سال 1390 را در کتاب شرح داده است.

فتاحی، از نویسندگان خوب کودك و نوجوان و دفاع مقدس است که در کرمانشاه زندگی می کند و کتاب هاي فراوانی در این حوزه از وي به چاپ رسیده است. وي پیش از این برگزیده؛ کتاب فصل کشور، برگزیده جایزه پروین اعتصامی، برگزیده مطبوعات کودك و نوجوان کشور، و نامزد کتاب سال جمهوري اسلامی نیز بوده است.