Menu

9000 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده آوار برداری شده است

استاندار کرمانشاه: 9000 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده آوار برداری شده است


استاندار کرمانشاه از آوار برداری 9000 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده استان خبر داد .

هوشنگ بازوند سه شنبه 19 ديماه در ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه که در سالن تدبیر استانداری برگزارشد، از شروع اسکان دائم زلزله زدگان استان خبرداد و اظهارکرد: 20 هزار واحد مسکونی تخریبی نوع یک و 17 هزار واحد تخریبی نوع 2 بازسازی خواهند شد .

 وی گفت: 57 هزار واحد مناطق زلزله زده نیز باید تعمیر شوند.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: همه مدیران باید ایجاد فرصت از زلزله و سرعت علم در باز سازی را در دستور کار قرار دهند .

وی با اشاره به آواربرداری 9000 واحد در مناطق زلزله زده، عنوان کرد: همچنین  1853 واحد هم پی کنی و کار فونداسیون آن انجام شده است .

بازوند از سرعت بازسازی در مناطق زلزله زده ابراز رضایت کرد و پای کار آمدن مردم و مدیران را ضرورت ایجاد سرعت عمل در روند بازسازی ها خواند و گفت: اگر مردم پای کار نیایند، سرعت عمل ایجاد نمی شود که در این راستا مسئولان باید مردم را تشویق به این امر کنند .

مدیریت ارشد استان از مدیران عامل بانک های استان نیز خواست در روند پرداخت تسهیلات سرعت مضاعفی داشته باشند .

وی تاکید کرد: تاکنون حدود 32 هزار واحد به بانک ها معرفی و 9100 واحد نیز عقد قرارداد شده است .

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه مقرر شده هر بانک علاوه بر شعب خود در مناطق زلزله زده، سه شعبه سیار دیگر در این مناطق راه اندازی کند، افزود: ساعت کار بانک ها باید مطابق با ساعت کار بنیاد مسکن باشد .

مدیریت ارشد استان با بیان اینکه بانک ها اگر کمبود نیرو دارند اعلام کنند تا برایشان نیرو اعزام شود، اعلام کرد: در بحث ضمانت نیز تا سقف 40 میلیون تومان تنها یک ضامن کافی است .

وی به خسارت 1241 میلیاردی دستگاه های دولتی استان در زلزله نیز اشاره کرد و گفت: با شروع فصل بهار، کشاورزان این مناطق به آب احتیاج خواهند داشت که در این زمینه جهادکشاورزی و آب منطقه ای باید اقدامات لازم را بعمل آورند .

بازوند از فرمانداران خواست تا موضوع زلزله و خسارت دیدگان را در اولویت خود قرار داده و ستادهای معین بنیاد مسکن نیز برنامه زمان بندی اتمام اسکان دائم را اعلام کنند .

وی به بالا بودن تعرفه نظام مهندسی برای طراحی و نظارت ساختمان ها در مناطق زلزله زده اشاره داشت و اضافه کرد: اگر نظام مهندسی قیمت خود را تعدیل نکند از استان های دیگر نیرو خواهیم آورد .

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در زلزله اخیر 209 مرکز بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی خسارت دیده است، افزود: از این تعداد تاکنون 65 واحد تعیین تکلیف شده و ما نیز از محل زیرساخت ها کمک هایی خواهیم داشت .

وی تاکید کرد: 137 مدرسه و مرکز فرهنگی آموزش و پرورش نیز در زلزله خسارت دیده که تا 15 شهریور 97 باید بازسازی شوند .

 

بازوند از مدیرکل آموزش و پرورش و رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان خواست تا ظرف 10 روز آینده برنامه زمانبندی اتمام بازسازی های خود را اعلام کنند.