نسخه آزمایشی
Menu

هشدار ! ( پدافند عمومی )

کلاهبرداری اپراتورهای تلفن خارجی از ایرانی‌ها

مهر / سخنگوی وزارت ارتباطات با اعلام هشدار درباره شیوه جدید کلاهبرداری از طریق تماس های بین المللی از مشترکان خواست که از پاسخگویی به تماس های نا آشنای خارجی خودداری کنند .

روز گذشته پیامکی از سوی یکی از اپراتورهای موبایل به مشترکان ارسال شد که ( در صورت مشاهده تماس از سوی شماره های بین المللی نا آشنا و نامتعارف از کشورهای مختلف ، از برقراری تماس با آن ها خودداری کنید . چرا که تماس با این شماره ها میتواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند . )

سخنگوی وزارت ارتباطات با اشاره به انجام کلاهبرداری جدید از روش برقراری تماس بین المللی و قطع سریع آن گفت : کلاهبرداران ابتدا یک تماس کوتاه با مشترک برقرار کرده و به سرعت قطع می کنند اما تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آنکه این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می شود. در این روش مشترک اپراتور واسط بین المللی به ازای هر دقیقه مکالمه از اپراتورهای ایرانی مبلغی را دریافت می کند که مشترک تلفن همراه باید این هزینه سرسام آور را در قبض موبایل خود پرداخت کند.

جمال هادیان اضافه کرد : بر همین اساس شرکت ارتباطات زیر ساخت با ورود به این موضوع قصد شناسایی اپراتورهای واسطی دارد که این کلاهبرداری ها از طریق آن ها انجام می شود و همزمان با شناسایی این اپراتورها ، اقدام لازم برای قطع ارتباط آن ها انجام می شود .
هادیان  با اشاره به اینکه احتمال دارد منشا این تماس ها داخل یا خارجی باشد ، به تمام مشترکان تلفن همراه توصیه کرد : پس از برقراری هر تماس ناآشنا و بین المللی و قطع آن، از تماس مجدد و پاسخگویی خودداری کنند تا متحمل هزینه های سنگین نشوند.

 در این زمینه وزیر ارتباطات امروز در توئیتی با اشاره به قانون جدید بقای کلاهبرداری و قاچاقچی نوشت: « کلاهبردار و قاچاقچی از بین نمی روند بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر ابزار می‌دهند. یک روز پیامک کلاهبرداری، این روزها Missed Call و انتظار تماس و شارژ مشترک تلفن همراه».