نسخه آزمایشی
Menu

درس های از پدافند غیر عامل

کارآفرینی و تجارت در فضای مجازی


در این درس از نقاط قوت فضای مجازی ، ویژگی های موثر فضای مجازی برای کارآفرینی ، معرفی شغل های جدید در فضای مجازی ، ضریب نفوذ موبایل و اینترنت در ایران و سهم تجارت الکترونیک بازار ایران و جهان مطلع خواهید شد.

امروزه كه كار و فعالیت شكل تازه ای به خود گرفته است و به سوی خودكارفرمایی و خوداشتغالی در حركت است. كارآفرینی و كارآفرینان نقش كلیدی در روند توسعه و پیشرفت اقتصادی جوامع مختلف ایفا می‌كنند. تجارب كشورهایی مانند ژاپن، كره جنوبی، مالزی و هند آكنده از فعالیتهای چشمگیر كارآفرینانی بوده است كه امروز به توسعه یافتگی كشور خود می بالند. باید توجه داشت كه كارآفرینان تنها به ایجاد فرصتهای شغلی جدید نمی پردازند بلكه با ساختار، تفكر، تحرك و فرهنگ لازم دست به تخریب خلاق می زنند تا از دل ویرانه های كهن بنای رفیع آبادانی و پیشرفت را برافرازند. در این دوره آموزشی با اهمیت و روشهای کارآفرینی مجازی آشنا خواهید شد.

امروزه اینترنت به یکی از فراگیرترین ابزارهای ارتباطی و مرجعی برای انتخاب افراد تبدیل شده است. این ابزار همانند هر مقوله‌ی دیگری، دارای فرصت‌ها و چالش‌های بسیاری می باشد.

در این مقاله قصد داریم به صورت اجمالی، به یکی از مهم‌ترین فرصت‌های فضای مجازی، یعنی کارآفرینی در این حوزه بپردازیم.
بیش از نیمی از جمعیت کشور از کاربران اینترنت و فضای مجازی بشمار می‌روند؛ که این میزان استفاده روز به روز در حال گسترش است.
یکی از موارد مهمی که باید بدان اشاره کرد این است که علی‌رغم کاربران بسیار زیاد اینترنت در ایران، بستر وب فارسی، از لحاظ کارآفرینی و ایجاد کسب‌و‌کار بستری بسیار نوپا و مناسب به شمار می رود به طوری که در این مبحث شاهد ورود و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی در آن بوده‌ایم.
حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می‌توان در فضای مجازی راه اندازی شغل و کسب درآمد کرد؟

یکی از مهم‌ترین عوامل برای هر نوع کارآفرینی، داشتن ایده‌ی مناسب است. برای کارآفرینی در اینترنت باید دید که کاربران به چه چیزی نیاز دارند و ما چه نوع خدماتی را می‌توانیم ایجاد کنیم تا نیازی از کاربران را برآورده سازیم. مثلاً سرویس موردنظر می‌تواند یک فروشگاه اینترنتی، یک وب‌سایت نیازمندی، یک بازی آنلاین و یا هر نوع سرویس دیگری باشد.

ایده صرفاً بدان معنا نیست که سرویسی که ما می‌خواهیم ارائه کنیم قبلاً اجرا نشده باشد بلکه ما می‌توانیم نمونه هایی که قبلاً توسط افراد و شرکت‌های دیگر اجرا شده را بررسی کنیم، نکات منفی آن را حذف کنیم و یک سری ایده‌ها را در آن بگنجانیم و نسبت به رقبا صاحب ارجحیت شویم و بتوانیم با جذب کاربر و مشتری کسب‌و‌کار موفقی را ایجاد کنیم.

پس از ایده، یکی از عوامل بسیار مهم، متدهای درآمدی آن ایده می باشد. به عنوان مثال اگر ایده‌ی ما یک وب‌سایت نیازمندی اینترنتی هست، ما باید به این نکات توجه کنیم که چه خدماتی را باید برای جذب مشتری، رایگان عرضه کنیم و یا در کدام بخش‌های سایت امکان فروش سرویس به مشتری وجود دارد و می‌توانیم کسب درآمد کنیم؟

 

پس از ایده و متدهای درآمد، نوبت به اجرای پروژه می‌رسد؛ در اجرای پروژه باید به طراحی و برنامه‌نویسی مناسب و استاندارد و نیز بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو (جهت کسب نتیجه ی مطلوب وب‌سایت در موتورهای جستجو بویژه گوگل) در صورتی که پروژه‌ی شما به شکل وب‌سایت است، بسیار توجه کرد؛ زیرا عدم توجه به هرکدام، می‌تواند به پروژه‌ی شما آسیب جدی وارد کند و یا حتی شکست پروژه‌ی شما را بدنبال داشته باشد.

پس از راه‌اندازی و اجرای پروژه، نوبت به آن می‌رسد که پروژه‌ی خود را به دیگران معرفی کنیم که این امر نیاز به تحلیل و بررسی‌های صحیح و مناسب می باشد و شما باید با توجه به خدمات و نوع مشتریان به آن توجه کنید.

 

به عنوان مثال ممکن است خدمات شما مربوط به جنسیت، رده‌ی سنی و موقعیت جغرافیایی خاصی باشد؛ در اینصورت تبلیغات شما باید به نحوی باشد که بیش از سایرین، مخاطبان، کاربران و مشتریان شما را دربر گیرد.