نسخه آزمایشی
Menu

اگر می خواهید مورد سواستفاده و کلاهبرداری قرار نگیرید

با PHISHING آشنا شوید!

فیشینگ با دستگاه های POS و ATM تقلبی

برخی کلاهبرداران درقالب فروشنده  با استفاده از دستگاه اسكيمرکارتهای بانکی مشتريان خود كه آنها را طعمه قرار داده را کپی کرده و به بهانه فروش محصول و کالا رمز عبور آن ها را از صاحب كارت می پرسند و سپس به راحتی حساب بانکی افراد را خالی می کنند.

شيوه كلاه برداري :

اسکیمر دستگاهی است که قابلیت کپی کردن اطلاعات کارت‌های اعتباری بانکی را داشته و  در کنار دستگاه کارت خوان و عابر بانک‌ها نصب می‌شود. هنگامی که خریدار کارت‌ خود را می‌کشد یا كارت را برای کشیدن در اختیار فروشنده قرار می دهد، این دستگاه‌ می‌تواند همه اطلاعات کارت را کپی کند. پس از آن فرد کلاهبردار می‌تواند این اطلاعات را روی یک کارت خام کپی کند و کارتی درست شبیه کارت عابربانک قربانی تهیه کند. از اینجای کار بسیار ساده است، فرد کلاهبردار با استفاده از کارت جعل شده به سادگی به دستگاه عابربانک مراجعه کرده و تا سقف روزانه از حساب قربانی برداشت می کند یا با مراجعه به مراکز فروشگاهی، بدون سقف از کارت جعلی خرید می کند.

در واقع اسکیمر دستگاهی است که از آن برای کپی کردن اطلاعاتی که در نوار مغناطیسی کارت‌های بانکی وجود دارد استفاده می‌شود و فرد مجرم در فرصتی مناسب این اطلاعات را با استفاده از نرم افزاری خاص در کارتهای بانکی خام کپی کرده و می‌تواند بدون اطلاع دارنده کارت‌، از حساب قربانی به صورت غیر مجاز، برداشت کند. کارت‌خوان های فروشگاهی (POSS) امکان نصب اسکیمر را دارند که در ایران نیز مواردی از این نوع سرقت کشف شده است. سرقت اسکیمینگ از طریق کارت‌خوان‌ها بدین شکل است که سارق، اسکیمر را روی دستگاه نصب می‌کند و سپس فروشنده (یا گاها همان سارق) که کارت‌خوان را پشت پیشخوان قرار داده، کارت مشتری را روی آن می‌کشد و سپس رمز نیز توسط فروشنده وارد می‌شود و به همین سادگی تمام اطلاعات فرد در اختیار سارق قرار می‌گیرد

 

نکته:رعایت نکات ایمنی ذيل از سوی شهروندان در هنگام استفاده از دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی، بهترین راهکار برای پیشگیری از قربانی شدن توسط افراد سودجو است .

پیشنهاد و راهکار :

1-   بهتر است هیچ گاه رمز عبور خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهید. بلكه از فروشندگان بخواهيد براي وارد كردن رمز حساب خود ،دستگاه poss را در اختيار شما قرار دهند.

2-   براي پيشگيري از سوء استفاده از اين نوع كلاهبرداري پيشنهاد مي شود ،كارت اعتباري اصلي خود را كه مبلغ سپرده بيشتري در آن موجود مي باشد را نزد خود نگه داشته و از يك كارت اعتباري كه مبلغ كمتري در آن موجود مي باشد را براي خريد استفاده نماييد .